Argon’un Avalanche ağına geçiş süreci hakkında bilgilendirme.

Argon
3 min readSep 7, 2021

--

Topluluğumuzu Avalanche ağına geçiş süreci hakkında bilgilendirmek istiyoruz. Topluluğumuza karşı şeffaf olmayı seviyoruz.
Bildiğiniz gibi yaklaşık 10 gündür Argon’un Avalanche ağında da çalışması üzerine gelişmeler yapıyoruz. Bu zamana kadar olduğu gibi bu konuda da topluluğu detaylı şekilde bilgilendirmek isteriz. Argon Ekibi olarak bir planlama yaptık, bu plana sadık kalarak en hızlı ve stabil şekilde gelişmeleri tamamlamayı hedefliyoruz.

Neler Yapacağız?

- Argon Token (Avalanche)

- Bridge (Avalanche<>BSC)

- Dex (Avalanche)

- Atomic NFT Collection

- Audits

- Dev

- Marketing

- Argon Project (Avalanche)

Argon Token: Şu an Binance Smart Chain ağında çalışan yerel jetonumuz olan Argon Token, Avalanche ağında da çalışacaktır. Avalanche C-Chain ağında faaliyete alacağımız Argon Token, bütünleşik bir prensiple cross-chain olarak işleyecektir.

Bridge: Multi-chain yapısı için olmazsa olmaz olan bir köprü kuracağız. BSC ve Avalanche ağları arasında Argon Token’ı geçirmeyi sağlayan bir kontrat oluşturulacak. Argon Bridge iki taraflı geçişi sağlayan bir düzene sahip olacaktır. Örnek vermek gerekirse; Binance Smart Chain ağındaki cüzdanınızda bulunan Argon Token’i, Avalanche C-Chain ağında bulunan cüzdanınıza taşıyabileceksiniz. Tam ters işlem de mümkün olacak.

Dex: Avalanche ağında oluşturulacak olan Argon Token’in alım/satım işlemlerine imkan tanıyan bir DEX likiditesi oluşturulacak. Avalanche bu konuda özel bir destek verecek. Bu noktada muhtemeldir ki Pangolin üzerinde ARGON/AVAX likidite havuzları oluşturulacaktır.

Atomic NFT Collection: Avalanche ağında da çalışmamızı kutlamak amacıyla özel bir NFT koleksiyonu oluşturduk. Bu NFT koleksiyonunu Avalanche ağını kullanarak alabileceksiniz. Belirlenecek AVAX fiyatı ile rastgele şekilde mint edebileceksiniz. 6 kademeden oluşan Rarity yapısı ile toplam 118 element ve 10.000 adet NFT kartı sunulacak. Bu NFT kartlarını aynı zamanda birleştirip özel NFT’ler de oluşturabileceksiniz. Tabii ki bu NFT’lerin alım/satım işlemleri için de bir market oluşturacağız.

Audits (Denetlemeler): Bu süreçte birçok akıllı kontrat hazırlanacak ve bu akıllı kontratların güvenliği bizler için çok önemli. Her zaman olduğu gibi bu akıllı kontratların da sorunsuz olduğunu onaylamak adına denetim sürecine gireceğiz. Denetimler süreçleri tamamlanmadan projeler yayına alınmayacaktır.

Dev: Öncelikle yapılan geliştirmeler karmaşık ve zor süreçler gerektiriyor. Bu nedenle mutlaka eksiklerimiz ve geliştirilmesi gereken alanlarımız olacak. Gönüllerden ve topluluktan gelen talepler neticesinde geliştirmeler ve güncellemeler yapacağız.

Marketing: Tüm bu yapılan işler topluluğumuz ve bizlerin de çabalarıyla daha çok yatırımcıya ulaşsın isteriz. Bunun için de bazı kampanyalar hazırlayacağız. Çok büyük AMA etkinlikleri yapacağız, yeni pazar alanları oluşturacak ve Avalanche yatırımcılarına ulaşmak adına özel stratejiler belirleyeceğiz. Bu aşamada Avalanche ekibi ve kurucusu tarafından desteklendiğimizi belirtmek isteriz.

Argon Project: En önemlisi ve en zor olanı ise, ana projemiz olan Argon freelancer platformunun Avalanche ağında yerleşik olarak çalışması olacak. Argon artık multi-chain çalışan bir native proje olacaktır. Avalanche C-Chain ağı ile platformu kullanabileceksiniz. İş oluşturabilecek, mevcut işlere başvuru yapabilecek, alınan işleri teslim ederek veya approver olarak para kazanabileceksiniz. Bu işlemlerde para birimi olarak AVAX kullanılacak, ilerleyen zamanlarda yeni anlaşmalarla yeni para birimleri de eklenebilir olacaktır.

Peki 7 Eylül 2021 itibariyle nereye kadar geldik?

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki ekibimiz son derece aktif ve tüm zamanını Argon’a ayırmış durumdadır. Gerek çekirdek geliştiricilerimiz, gerek dışarıdan destek aldığımız yazılımcılar, algoritma oluşturan kişiler, UI/UX geliştiricileri ve danışmanlarımız projenin geliştirilmesine zaman harcıyor.

Şuana kadar Argon Token’ın, Avalanche ağında nasıl çalışacağı, nasıl listeleneceği, nasıl taşınabileceği gibi ana konuları hazırladık. Argon Bridge ve Atomic NFT kontratları tamamlandı. Audit sürecini başlatıyoruz. Tüm akıllı kontratlarımızı güvenilir kuruluşlara denetleteceğiz. Marketing için önemli görüşmeler yapıyoruz, zamanla bu konuda açıklamalar yapacağız. Dex ve likidite konuları henüz başlamadı. Tüm bu süreçler ile birlikte aktif olarak Argon iş platformunun da entegrasyonunu hazırlamaya devam ediyoruz.

Bizi yakın gelecekte neler bekliyor?

İkincil bir ağda çalışmak bizler için önemli. Bu projenin gelip geçici değil, kalıcı ve sürdürülebilir bir ürün ortaya çıkarttığını ispatlamamız için önemli bir adım olacak. Avalanche gibi yenilikçi ve Proof-of-Stake yapısını kullanan bir ağda olacağız. Proje olarak Binance Smart Chain’de doğduk ve orada aktif kalmaya kesinlikle devam edeceğiz. Ethereum ağı ve Solana ağı için de benzer düşüncelerimiz var ancak bunlar zaman alan işler, bu konuda topluluktan ve yatırımcılarımızdan destek almamız bizler için önemli.

Avalanche ağında çalışma sürecimizin başlamasına ve yönetilmesine de destek olan Emin Gün Sirer ve Avalanche ekibine özel bir teşekkür etmek isteriz.

Tüm gelişmelerden topluluğumuzu sık sık bilgilendireceğimizden emin olabilirsiniz.

Geliştirici ekibe ulaşmak için:
dev-team@argon.run

Saygılarımızla
Argon Ekibi

--

--

Argon

Worlds first and only blockchain-based freelancer platform on the Binance Chain network, working with fully decentralized and smart contracts.